Rodzaje budowy ciała (somatotypy)

  • martyna 

Każdego z nas można określić jakimś somatotypem. Można to w skrócie określić jako typ budowy ciała. Rozróżniamy trzy typy budowy ciała: ektomorficzną, endomorficzną i mezomorficzną. Określenie typu naszej budowy odgrywa kluczową rolę, gdyż na niej możemy oprzeć rodzaj treningu, jaki będziemy stosować oraz dietę.

Ektomorfik

Ektomorfik jest to z reguły bardzo szczupła osoba, posiadająca niski poziom tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej. Bardzo szybki metabolizm sprawia, że nabranie kilku kilogramów stanowi ogromny problem. Dlatego taka osoba powinna zwrócić szczególną uwagę na to, co spożywa. Aby nabrać masy trzeba spożyć niekiedy bardzo duże ilości jedzenia. Należy jednak uważać, gdyż nieprawidłowe odżywianie może powodować odkładanie się niepotrzebnej tkanki tłuszczowej.

Mezomorfik

Charakteryzuje się niskim poziomem tkanki tłuszczowej, przy dużej ilości tkanki mięśniowej. Mezomorficy nie mają większych problemów z nabieraniem tkanki mięśniowej, co czyni ich doskonałymi kandydatami na sportowców. Dzięki bardzo dobremu uwarunkowaniu genetycznemu, mezomorfik może być lepiej wysportowany od ektomorfika, czy endomorfika, który trenuje wiele miesięcy.

Endomorfik

Cechą endomorfika jest duży procent tkanki tłuszczowej. Spowodowane jest to wolnym metabolizmem. Bardzo szybko przybiera masę mięśniową i tłuszczową, co sprawia, że czlowiek tego somatotypu z reguły jest duży. Duża siła czyni go idealnym do sportów siłowych. Endomorfik musi jednak zwracać uwagę na swoją dietę, w szczególności na ilość spożywanych węglowodanów, by nie przybrać zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej.