Indeks glikemiczny w dużym uproszczeniu mówi nam o jakości węglowodanów, które spożywamy. Wyrażony za pomocą punktów IG (maksymalna ilość to 100) informuje nas o tym, jak szybko zostanie zwiększony poziom glukozy we krwi. Przykładowo, przy spożyciu produktu o wysokim IG poziom cukru we krwi zostanie drastycznie podwyższony, a co za tym idzie wydzieli się bardzo duża ilość insuliny, której zadaniem będzie szybkie obniżenie poziomu glukozy.
Indeks glikemiczny
Każda osoba zmagająca się z cukrzycą, powinna się zapoznać z pojęciem Indeksu glikemicznego, gdyż w tej chorobie węglowodany odgrywają kluczową rolę. Niemniej i zdrowe osoby, które pragną odżywiać się zdrowo lub pragnące zmienić swoją sylwetkę, powinny także zastosować w swojej diecie produkty o określonym indeksie glikemicznym.
Bywa, że po ustaleniu ilości kalorii wymaganych do spożycia, nasza waga nie zmienia się pomimo przestrzegania, tego by nie przekroczyć wyliczonej ilości kcal. Wtedy należy zwrócić uwagę na to, jaką wartość glikemiczną mają produkty, które dostarczają węglowodanów w diecie. O tym można się dowiedzieć z licznych tabel dostępnych w Internecie.
Ze względu na IG możemy podzielić produkty na trzy kategorie:
• IG 50 – niski indeks glikemiczny (produkty, które powinny odgrywać główną rolę w naszej diecie)
• IG 55 – 70 – średni indeks glikemiczny (produkty, które powinniśmy wybierać tylko niekiedy)
• IG 70 – wysoki indeks glikemiczny (te powinniśmy wybierać jak najrzadziej).