Odżywki dla sportowców

  • martyna 

W XXI wieku nastał boom na bycie fit. Ludzie sukcesu przedstawiani są jako osoby wysportowane. W reklamach, filmach i serialach telewizyjnych widzimy przede wszystkim ludzi, którzy mają piękną sylwetkę, co okupują ciężkimi treningami i suplementacją. Zapotrzebowanie na odżywki wzrosło do takiego stopnia, że przeciętny człowiek może się pogubić. Oto kilka najpopularniejszych odżywek dla sportowców.

Białko

Praktycznie każdy sport wymaga rozbudowy tkanek mięśniowych, które są budowane za pomocą białek. Odżywka białkowa stanowi idealne uzupełnienie diety dla zabieganych ludzi, którzy nie mają czasu i ochoty na spożywanie ogromnych ilości mięsa, by zaspokoić swoje zapotrzebowanie na białko. Warto wspomnieć, że odżywka białkowa powinna wspomagać naszą dietę, a większość białka powinna nadal pochodzić z mięs, jaj, czy ryb.

Gainer

Odżywka węglowodanowo – białkowa z dodatkiem tłuszczy. Używana przez sportowców, którzy pragną zwiększyć masę ciała. Kiedy przy obliczaniu ilości kalorii wymaganych do przyrostu masy ciała wychodzi, że należy spożyć bardzo duże ilości węglowodanów, należy się zastanowić, czy nie potrzebujemy pomocy w postaci gainera. Produkowany z węglowodanów o różnym IG (Indeks Glikemiczny) doskonale nadaje się do uzupełnienia diety.

Kreatyna

Przez wielu nazywana odżywką, która ma największy wpływ na przyrost siły i masy. Kreatyna zwiększa ilość energii do wysiłku beztlenowego. Przekłada się to na zwiększenie objętości treningowej i siły, a co za tym idzie na szybszy przyrost masy mięśniowej.