Fakty i mity żywieniowe

  • martyna 

W kwestii żywienia panuje bardzo wiele mitów, które, powtarzane niekiedy przez wiele lat, zaczynają być uznawane za prawdę. Ludzie, planujący zdrowe odżywianie się, idą na skróty i korzystają z wiedzy osób trzecich, bądź z niepewnych źródeł. Należy pamiętać o tym, by zawsze sprawdzić informacje w co najmniej dwóch różnych źródłach, gdyż możemy trafić na artykuł sponsorowany, który celowo może wprowadzić nas w błąd, żebyśmy użyli danego produktu. Poniżej przedstawimy kilka najpopularniejszych faktów i mitów w temacie żywienia.

Fakty

• Ciemne pieczywo jest zdrowsze od białego. Ciemne pieczywo jest wypiekane z mąki pełnoziarnistej. Posiada niski indeks glikemiczny i o wiele więcej błonnika, który bardzo wspomaga nasz organizm. Należy jednak uważać na chleby, które „udają” chleb ciemny. Mają odpowiedni kolor, lecz uzyskany nie dzięki mące pełnoziarnistej, a karmelowi lub innym składnikom, które zmieniają kolor. Dlatego zaleca się sprawdzać skład każdego bochenka przed jego zakupem.

• Mrożone warzywa są tak samo zdrowe jak świeże. Do mrożenia używa się tylko najświeższych produktów, które niekiedy są lepszej jakości jak ich niemrożone odpowiedniki ze sklepów. Należy zwrócić uwagę na to, że niektóre firmy mogą konserwować swoje warzywa przy użyciu substancji chemicznych, które obniżą ich wartość odżywczą.

Mity

• Oliwa jest zdrowsza od oleju jeśli chodzi o smażenie. Często słyszy się, by zastąpić tanie oleje oliwą, kiedy planuje się przejść na zdrowe odżywianie się. Jednak nie jest to do końca prawda, gdyż do smażenia nadaje się tylko oliwa rafinowana. Nierafinowana oliwa podczas smażenia może wydzielać barwniki i substancje aromatyzujące, które mogą zamienić się w toksyczne substancje. Olej rzepakowy, który jest kilkukrotnie tańszy od oliwy posiada o wiele lepsze właściwości.

• Dieta wegetariańska pomoże przy odchudzaniu się. Ludzie często posiadają mylne wyobrażenie o diecie wegetariańskiej, która rzekomo sprawi, że zrzucimy zbędny tłuszcz. W diecie tej występuje bardzo dużo składników, które są wysokokaloryczne: orzechy, sery, produkty zbożowe i wiele innych.

• Ziemniaki to najbardziej tuczący z popularnych źródeł węglowodanów. 100 gramów gotowanych ziemniaków zawiera tylko 90 kcal, podczas gdy 100 gram białego ryżu ma 130 kcal. Jednak kiedy polejemy ziemniaki sosem lub tłuszczem, stają się one o wiele bardziej kaloryczne.