Sport towarzyszył człowiekowi od zawsze. Już 5000 lat przed naszą erą Chińczycy grali „Tsu Chu”, czyli grę podobną do obecnej piłki nożnej. W roku 776 roku p.n.e. miały zaś miejsce pierwsze igrzyska olimpijskie w Olimpii.
Sport w starożytnym Egipcie
W grobowcu faraona datowanym na 2000 lat p.n.e. znaleziono dowody na to, że w starożytnym Egipcie uprawiano boks, wrestling, podnoszenie ciężarów, skok w dal, pływanie, wędkarstwo i łucznictwo. Popularna była także dyscyplina, podczas której drużyna z jednej łodzi, za pomocą długiego kija, próbowała zrzucić do wody przeciwną załogę. Najstarszy egipski wizerunek, przedstawiający siłujące się postacie pochodzi z grobowca z 2400 roku p.n.e.
Sport w antycznej Grecji
W starożytnej Grecji pomniejsze zawody atletyczne odbywały się podczas świąt w każdym greckim mieście. Pierwsze prawdziwe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 776 roku p.n.e. w Olimpii na cześć Zeusa, najważniejszego z bogów w mitologii greckiej. Ludzie ze wszystkich zakątków Hellady przybyli, żeby oglądać antyczne zawody.
Atleci konkurowali ze sobą w boksie, wrestlingu, jeździe konnej, jeździe rydwanem i pentatlonie. Pentatlon to inaczej pięciobój antyczny. Dyscyplina składającą się z biegu, rzutu dyskiem, rzutu oszczepem, skokiem w dal i zapasami.
Sport w antycznym Rzymie
W Rzymie i większych miastach Imperium Rzymskiego lubowano się w okrutnych walkach gladiatorów. Mężczyźni i kobiety zabijali się wzajemnie ku uciesze żądnej krwi publiczności. Na początku gladiatorzy byli niewolnikami, ale z czasem wykorzystywano też więźniów, którzy musieli „wykupić” swoją wolność, walcząc przez określony czas lub określoną liczbę walk. Co może zaskakiwać, to fakt, że niektórzy ludzie dobrowolnie zgłaszali się, żeby być gladiatorami. Otrzymywali dużo pieniędzy, jeśli tylko udało im się przeżyć.