Dieta

  • martyna 

Dieta to sposób odżywiania się. Kiedy ktoś mówi, że jest na diecie to większość osób myśli, że się odchudza. Tak naprawdę każdy z nas powinien być na jakiejś diecie. Nie tylko ze względu na odżywianie, ale na bardzo wiele innych aspektów naszego życia. Obecnie jesteśmy wręcz „zasypywani” różnego rodzaju dietami. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych typów diety.

Dieta na odchudzanie

W czasach, gdy osób z nadwagą przybywa w zatrważającym tempie jest to najpopularniejszy typ diety. Kiedy planujemy odchudzanie, powinniśmy pamiętać o tym, że dieta odgrywa ogromną rolę w tym procesie. Mówi się nawet, że 40% rezultatu to trening, a 60% to dieta. Głównym założeniem tego typu diety jest utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego, co przyczynia się do równomiernej utraty masy ciała.

Dieta bezglutenowa

W ciągu ostatnich lat bardzo popularna dieta, która ma coraz więcej zwolenników. Gluten to mieszanina różnych białek występujących w ziarnach zbóż. Głównym założeniem tej diety jest wyeliminowanie produktów zawierających gluten. Dieta ta jest stosowana przez osoby, które cierpią na nietolerancję lub nadwrażliwość na gluten, bądź są uczulone na zboża. Panuje wiele teorii na temat szkodliwości glutenu dla zdrowych ludzi, dlatego coraz więcej ludzi stosuje te dietę bez względu na to, czy mogą spożywać gluten czy nie.

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska polega na wyłączeniu z diety mięsa, ryb i owoców morza. Niektórzy decydują się na przejście na ta dietę ze względów światopoglądowych, niektórzy twierdzą, że nie mogą jeść mięsa, gdyż zwyczajnie im nie smakuje. Bardzo wiele osób decyduje się na odrzucenie z diety mięs, ze względów zdrowotnych. Zewsząd jesteśmy „atakowani” artykułami, których autorzy zachwalają dietę wegetariańską jako sposób na zdrowe życie. Do końca nikt jednak tego nie udowodnił i do dziś panuje spór między zwolennikami a przeciwnikami jedzenia mięsa o to, czy dieta wegetariańska jest zdrowsza. Warto jednak pamiętać, że warzywa i owoce zawierają bardzo duże ilości witamin, błonnika i innych składników, które przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia.