Bilans kaloryczny

  • martyna 

Bilans kaloryczny to pojęcie, które powinno zainteresować każdą osobę, która planuje zmienić swoją sylwetkę. Bez względu na to, czy planujemy nabrać masy, zrzucić zbędne kilogramy, czy po prostu zdrowo wyglądać. Bilans kaloryczny to wyliczona ilość energii (kcal), która jest wymagana dla danego organizmu do utrzymania masy ciała przy uwzględnieniu wieku, wagi, wzrostu, trybu życia, czy typu budowy ciała. Najprościej wyliczyć go przy użyciu jednego z wielu kalkulatorów w Internecie, bądź wybrać się do dietetyka.

Bilans kaloryczny

Każda osoba, planująca zmianę wagi swojego ciała powinna rozpocząć od ustalenia swojego bilansu kalorycznego. To dzięki niemu możemy „sterować” ilością pożywienia w naszej diecie. Jeżeli dana osoba pragnie zwiększyć masę ciała, powinna dodać do swojego bilansu kalorycznego niewielką liczbę kalorii np. przy 2000 kcal wymaganych do spożycia w ciągu dnia, dodajemy 150 – 200 kcal. Największym błędem jest zwiększenie kalorii o zbyt dużą liczbę w stosunku do bilansu, co skutkuje jedynie zwiększeniem ilości tłuszczu w naszym organizmie. To samo dotyczy zrzucania masy ciała, należy odjąć daną ilość kilokalorii i obserwować swoją wagę.

Przy ustalaniu bilansu kalorycznego bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na odpowiednie proporcje makroskładników. W zależności od celu naszej diety proporcje mogą się różnić. Przyjmuje się jednak, że białka powinno być w przybliżeniu 1,4-2,2 g na każdy kilogram masy ciała. Tłuszcze i węglowodany powinny uzupełniać resztę wymaganych kalorii.